Türk Kızılay Ankara Gençlik Kolları ile Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü’nün, göçmenlerin uyum sorunlarına çözüm getirmek amacıyla 15 Aralık’ta başlayan “Zorunlu Göç: Fırsatlar ve Zorluklar Gençlik Çalıştayı saha çalışmasıyla tamamlandı.

DOKTORA VE YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİLERİ DE KATILDI
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Göç Politikaları ve Uygulama Araştırma Merkezi ile İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezinin (SESRIC) destek verdiği “Zorunlu Göç: Fırsatlar ve Zorluklar Gençlik Çalıştayı” 15 Aralık tarihinde Keçiören Yunus Emre Kültür Merkezi’nde başladı. Çalıştaya, göç sorunuyla ilgilenen ve çeşitli üniversitelerden uzmanların yanı sıra, yüksek lisans ve doktora yapan yabancı uyruklu öğrenciler de katılım sağladı.

İLK GÜN PANEL VE SEMİNERLER DÜZENLENDİ
Çalıştayın açılışında konuşan Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, genç katılımcılara göç meselesini bir sorun olarak görmekten ziyade pozitif yaklaşmaları tavsiyesinde bulundu. SESRIC Genel Direktörü Musa Kulaklıkaya ise insanların ve devletlerin sorumluluklarını hatırlaması gerektiğini vurguladı. Konuşmaların ardından ilk gün “Göçmen Politikalarında Yerel Yönetimler, OIC Ülkelerinde İnsani Krizler ve Göç” semineri ile “Uluslararası Zorunlu Göç: Göç Yönetimi ve Toplumsal Uyum, Uluslararası Zorunlu Göç: Eğitim ve Sağlık, Uluslararası Zorunlu Göç: İş Gücü ve Güvenlik” panelleri düzenlendi.

İKİNCİ GÜN GÖÇ POLİTİKALARINDA İŞBİRLİĞİ KONUSU ELE ALINDI
“Zorunlu Göç: Fırsatlar ve Zorluklar Gençlik Çalıştayı”nın ikinci gününün ilk paneline Türk Kızılay’ın akademisyenlerinden Doktor Selman Salim Kesgin başkanlık etti. Panelde İçişleri Bakanlığı Göç İşleri Genel Müdür Yardımcısı Doktor Gökçe Ok ile Türk Kızılay Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük “ Türkiye’nin Göç Politikalarında İşbirliği” konusunu katılımcılara anlattı.  Göç İşleri Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Ok, Türkiye’ye giriş çıkış, ikamet izinleri, düzensiz göç, uluslararası koruma, geçici koruma, insan ticareti ile mücadele, geri alım, gönderme merkezleri, göç projeleri hakkında görsellerle sunum yaptı, öğrencilerin sorularını cevapladı. Alper Küçük ise sahadaki deneyimlerini aktarıp, Türk Kızılay’ın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ardından yapılan seminerde Öğretim Görevlisi Ali Zafer Sağıroğlu, “Uluslararası Zorunlu Göç” hakkında sunum yaptı. Çalıştay, daha sonra öğrenci oturumları ile devam etti.

SAHA ÇALIŞMASIYLA TAMAMLANDI
Zorunlu Göç Çalıştay’ın üçüncü gününde ise saha çalışması yapıldı. Çok sayıda ülkeden öğrencilerin de katıldığı çalıştay, katılım belgelerinin takdiminin ardından kapanış töreni düzenlendi. Çalıştayın ardından Türkçe, İngilizce ve Arapça rapor yazımına başlandı.

 

.ISCI7131 ÇALIŞTAY1 IMG_8146 ÇALIŞTAY5 ÇALIŞTAY7 3 2

Bir yant bırakın

You must be logged in to post a comment.