Türk Kızılay; insancıllığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir

Türk Kızılay Ankara Şubesi Kadın Kolları Başkanı Meltem Elmacı, Meteoroloji’nin Sesi Radyosu’nda Türk Kızılay’ın kuruluşunu, tarihçesini, amacını, ilkelerini ve faaliyetlerini “Gelin Tanış Olalım” programında anlattı. Elmacı, “Türk Kızılay; ihtiyaç anında dayanışmanın, ıstırap anında eşitliğin, savaşın an kızgın anında insancıllığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir” dedi.

En Havalı Radyoda İyilik Çınarının Faaliyetleri Anlatıldı

Türk Kızılay Ankara Şubesi Kadın Kolları Başkanı Meltem Elmacı, Meteoroloji’nin Sesi Radyosu’nda Zeynep Köşker’in hazırlayıp sunduğu “Gelin Tanış Olalım” programına konuk oldu. Meltem Elmacı programda, geçmişten günümüze Türk Kızılay’ın faaliyetlerini radyo sevenlere anlattı. Elmacı, Türk Kızılay’ın amacını; “Her nerede görülürse hiçbir ayrım yapmaksızın insanın acısını önlemeye veya hafifletmeye çalışmak, insanın hayatını ve sağlığını korumak, insanlar arasında karşılıklı anlayışı, saygıyı, iş birliğini ve sürekli barışı getirmeye uğraşmaktır. Kızılay ihtiyaç anında dayanışmanın ıstırap anında eşitliğin, savaşın an kızgın anında insancıllığın, tarafsızlığın ve barışın simgesidir” sözleriyle anlattı.

Temel İlkelerimiz…

Kızılay’ın temel ilkelerinin; insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik olduğunu söyleyen Meltem Elmacı, “Ulusal afet anında Türk Kızılay’ı afetzedelere acil beslenme hizmeti verir. Barınma konusunda ilgili kurumların yanında yardımcı rol üstlenir. Türk Kızılay’ı, Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını gönüllü ve sürekli bağışçılardan karşılamak için “Ulusal Kan Temini Projesini” ve Sağlık Bakanlığı ile de ortaklaşa olarak TÜRKÖK Projesini yürütür. Türk Kızılay’ı dil, din, ırk ayrımı gözetmeden Dünya’nın farklı bölgelerinde milyonlarca insana yardım eli uzatır. Göç hizmetleri kapsamında yine ayrım yapmaksızın ülkemizin sınırları içerisinde kayıt altında bulunan tüm yabancılara yönelik insani yardım faaliyetleri yürütmektedir. Bu faaliyetler, Türk Kızılay Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Şubeleri aracılığıyla vekaletle adak kurban kesimi, zekat, sevgi bohçası, özel eğitim sınıfları projesi, hayırseverlerin bağışlarıyla hazırlanan gıda paketlerini yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine ulaştırır. Bünyesindeki ilk yardım merkezlerinde düzenlediği eğitim programları ile toplumda ilk yardım bilincinin yaygınlaşmasını hedeflemektedir” dedi.

Milli Mücadelede “Merhamet Eli” Oldu

Ulucanlar Aş Ocağı’nın Milli Mücadele’nin ilk günlerinden itibaren Türk ulusunun merhamet eli olarak görev yaptığını belirten Meltem Elmacı Ankara Şube’nin faaliyetlerini de, “Aşevimizde 1919 yılından beri sıcak yemek hizmeti vermektedir. Şu anda bu sayı günde 7 bin kişiye sıcak yemek hizmeti veriliyor. Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören hastaların yakınlarının yararlanabilmesi amacıyla Şevkat Evi kuruldu. Sosyal eğitim merkezlerinde açılan kurslar vasıtasıyla meslek radyo6 radyo5 radyo3 radyo1edindirme ve vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması, huzur ve sevgi evleri ziyaretleri, 60 yaş üstü okuma yazma bilmeyenlere gönüllüler aracılığıyla eğitim verilmesi, şehit ve gazilerin ziyaretleri, gönüllülerden bağışlanan yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, kermeslerden elde edilen gelirlerle  hastanelerde yatan ihtiyaç sahiplerinin eksiklerinin giderilmesi ve cezaevlerinde kalan çocukların topluma kazandırılması projesi” diye sıraladı.

Bir yant bırakın

You must be logged in to post a comment.