KIZILAY YÖNETİM KURULU ÜYESİ YILMAZ: “TÜRK KIZILAY’I MAĞDURİYETLERİN YANINDA”

Türk Kızılay’ı Şehit Serhat Önder Sosyal Hizmet Merkezi’ndeki kuaförlük, cilt bakım, biçki dikiş ve Türkçe dil kurslarını tamamlayan kursiyerlerin sertifikaları düzenlenen törenle hak sahiplerine verildi. Sertifika töreninde konuşan Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, “Türk Kızılay’ı nerede mağduriyet, zorluk varsa orada insanın yanında olmayı hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu. Türkiye’nin en büyük yardım derneği. Sizler insanı sebeplerle mağduriyet yaşadınız. Yaşadıklarınız için üzgünüz” dedi.

Türk Kızılay Ankara Şubesine bağlı olarak çalışmalarını yürüten Şehit Serhat Önder Sosyal Hizmet Merkezi, kadınların eğitim ve istihdam olmak üzere toplumsal hayatın her alanında etkin ve güçlü şekilde yer almaları için faaliyetlerini sürdürüyor. Sosyal Hizmet Merkezinde aynı zamanda birey ve ailelerin bilgi, bilinç düzeyleri, toplumsal yaşama katılımlarını artırmaya yönelik eğitim, kültür ve sosyal alanlarda faaliyetler yapılıyor. Böylece yerel halk ile sığınmacı ve mülteciler arasında kaynaşma sağlanıyor. Bu yöndeki çalışmalardan biri de kadınların eğitim ve istihdamını arttırmak. Eğitim ve istihdamı arttırmaya yönelik olarak açılan kursları tamamlayan kursiyer kadınlar için Keçiören Estergon Kalesi Özbek Sofrasında sertifika töreni düzenlendi. Törene Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, Eskişehir Şube Başkanı Yüksel Girgin, Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Eğitim Müdürü Prof. Dr. Yavuz Kartallıoğlu, kursiyerler ve aileleri katıldı.

Yılmaz: “Kadınlar yaşadığı yeri yuvaya çevirme gücüne sahiptir”

Kadınların yaşadığı yeri yuvaya çevirme gücüne sahip olduğunu söyleyen Türk Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, “Türk Kızılay’ı nerede mağduriyet ve zorluk varsa orada insanın yanında olmayı hedefleyen bir sivil toplum kuruluşu. Türkiye’nin en büyük yardım derneği. Dünya maalesef güllük gülistanlık değil. Bazen elimizde olmayan sebeplerle mağduriyetler yaşıyoruz. Sizler insanı sebeplerle mağduriyeti yaşadınız. Yaşadıklarınız için üzgünüz. Hayatta ne yaşarsak yaşayalım, biz kadınlar içimizdeki o gücü hissettiğimiz müddetçe yaşadığımız yeri yuvaya çevirme gücüne sahibiz” dedi.

Kartallıoğlu: “Öncelikli amacımız Türkçe”

Üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirten Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Eğitim Müdürü Prof. Dr. Yavuz Kartallıoğlu da, “Sizler Türkçe öğrenmek istediğiniz sürece, Türk Dili’ni sizlere anlatmaya bizler her zaman varız. Lütfen Türkçe öğrenmeye devam edin. Türkiye’de olmak, Türkçe öğrenmek için ele geçmez fırsat. Her imkânı değerlendirin. Yaşadığımız ülkeye uyum sağlamanız, bizlerin çok önem verdiği bir konu. Öncelikli amacımız Türkçedir. Biz Yunus Emre Enstitüsü olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Suriye, Irak ve Yemen uyrukluların da aralarında olduğu Türkçe dil, kuaförlük, cilt bakım, biçki dikiş kurslarını başarıyla tamamlayan 92 kursiyere sertifikaları verildi.139712

Bir yant bırakın

You must be logged in to post a comment.