Ankara’da sığınmacılara yönelik projelerden birisi daha hayata geçirildi. Türk Kızılay Ankara Şubesi’nin katkıları ile yaptırılan Tepebaşı Eğitim Merkezi kapılarını açtı. Merkezde, çoğunluğu dul ve yetimlerden oluşan Iraklı Türkmenlere Türkçe konuşma ve okuma yazma kursları verilecek.

Ankara, sığınmacılara yönelik eğitim faaliyetleri, yönlendirme hizmetleri, geçim kaynağını geliştirme çalışmaları, beslenme, sağlık hizmetleri, sosyal etkinlikler, savunuculuk, koruma faaliyetleri ve sosyal uyuma yönelik gibi çalışmaların yürütüldüğü eğitim merkezlerinden birisine daha kavuştu. Türk Kızılay Ankara Şubesi tarafından, Keçiören İlçesinde hayata geçirilen Tepebaşı Eğitim Merkezi kapılarını açtı. Eğitim Merkezi açılışına Türk Kızılay Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, Türk Kızılay Göç Hizmetleri Direktörü Bayram Selvi, Büyük Birlik Partisi Ankara İl Başkanı Mahir Alay, Keçiören AK Parti İlçe Başkanı Şükrü Özek, Osmanlı Türkmenleri Yaşatma, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şafak Soy ve Iraklı Türkmenler katıldı.

“Dil Gibi Önemli Bir Konuda Hizmet Verecek”

Eğitim Merkezinin açılışında konuşan Türk Kızılay Göç Hizmetleri Direktörü Bayram Selvi, “Güneşli, güzel bir günde açmış olduğumuz bu merkezin hizmetlerinin de güneşli olacağına inanıyorum. Açtığımız bu merkez, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin göçmenler konusundaki yaptıklarının tamamlayıcısıdır. Merkez, dil hizmeti gibi önemli bir konuya hizmet verecek” dedi.

“Kırmızı, Beyaz, Al ve Ak Bayraklarımız Dört Bir Tarafta Dalgalanıyor”

Kırmızı, beyaz, al ve ak bayraklarımızın Dünya’nın dört bir tarafında dalgalandığını söyleyen Türk Kızılay Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, “Milletimizin elini her zaman onların üzerinde tuttuk, tutmaya devam edeceğiz. Bu yıl Türk Kızılayı’nın kuruluşunun 150 yılı. 99’lu yıllarda yaşanan depremlerden geçmişteki hatalarından biraz zarar gören Kızılay, bu küllerin arasından, tozların arasından ayağa kalkmayı becererek bu günlere geldi. Türk Kızılay, şu anda Dünya’daki Kızılay ve Kızılay teşkilatları arasında ilk üçe oturmuş durumda. Kırmızı, beyaz, al ve ak bayraklarımız Dünya’nın dört bir tarafında dalgalanmakta. Biz burada en büyük gücü milletimizden ve devletimizden alıyoruz.”
Kurdele kesim töreninin ardından Tepebaşı Eğitim Merkezi kursiyerleri kabul etmeye başladı.

Tepebaşı Eğitim Merkezi

Osmanlı Türkmenleri Yaşatma, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği iş birliğinde, Türk Kızılayı Ankara Şubesi’nin katkıları ile yaptırılan Tepebaşı Eğitim Merkezi’nde çoğunluğu dul ve yetimlerden oluşan Iraklı Türkmen kadınlara hizmet verecek. Proje kapsamında 30 kişilik gruplar halinde Telafer’den gelen kadınlara 2 grup halinde Türkçe ve okuma yazma kursları veriliyor.

Uygulanan Programlar

Ankara’nın üçüncüsüne kavuştuğu eğitim merkezinde koruma, psikososyal destek, sağlık, geçim kaynağını geliştirme ve sosyal uyum gibi programlar uygulanıyor. Koruma programıyla, insani kriz içeren durumlarda kişilere, gruplara yönelik şiddet, zorlama ve istismar ele alınıyor. Psikososyal destek ve sağlık programı kapsamında ise faydalanıcılara, sosyal işlevselliklerini yeniden kazanmaları, sığınmacı nüfusun göç sonrası yaşanması muhtemel olumsuz psikolojik etkilerle başa çıkma mekanizmaları güçlendirilip, eski yaşantıya dönmelerine destek veriliyor.

Kurslar ve Etkinlikler

Eğitim evinde faydalanıcılara yönelik uygulanan programlardan birisi de geçim kaynağını geliştirme. Yararlanıcılarının yaşam becerilerini geliştirebilmeleri için çeşitli kurslar ve etkinlikler düzenleniyor. Kurslara ek olarak, yararlanıcıların istihdamlarının kolaylaştırılması ve iş gücüne katılabilmeleri için de hizmet sağlanıyor. Geçim kaynağını geliştirme programı içinde; işe yönlendirme, meslek edindirme, mesleki ve beceri arttırma kursları bulunuyor.

Sosyal Uyum

Eğitim Evinde uygulanan programlardan birisi de sosyal uyum. Program dahilinde sportif faaliyetler, kültürel aktiviteler, sanatsal eğitimler, gönüllülük faaliyetleri, empatinin arttırılmasına yönelik çalışmalar, broşür, video, seminer gibi farklı kaynaklarla vatandaşın ve göçmen topluluğun bilgilendirilmesi gibi çalışmalar yer alıyor.tepebaşı2 tepebaşı1 tepebaşı8 tepebaşı9 tepebası

Bir yant bırakın

You must be logged in to post a comment.