“İYİ İNSAN OLUNURSA İYİ MESLEK SAHİBİ OLUNUR”IMG_8001 IMG_8007 IMG_8015 IMG_8022

Ankara Gençlik Merkezi’nde 5 Aralık Dünya Gönüllüler günü söyleşisinde konuşan Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, “Hedeflerinizi gerçekleştirmek adına yaptığınız yol haritanızda iyi insan olmak zorundasınız. İyi insan olunursa iyi meslek sahibi olunur. Attığımız adımlar hep iyilik adına olmalı, zeka ölçümüze göre değil” dedi.

Ankara Gençlik Merkezinde, 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü dolaysıyla “Gönüllülük” konulu  söyleşi düzenlendi. Söyleşiye Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Ankara Şube başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, Eskişehir Şube Başkanı Yüksel Girgin, Samsun Şube Başkanı Habib Demirel, Türk Kızılay Gençlik Hizmetleri Müdürü Nurdal Durmuş ve gençler katıldı. “Türkiye’de hizmet insanın karşılığı İsmail Abimiz” diye kürsüye davet edilen İsmail Hakkı Turunç, “Bugün çok anlamlı bir gün. 45 yıla yakın sosyal çalışmalar içinde bulundum. Gönüllülük derseniz insan olarak doğuştan itibaren hangi fıtrat üzerine geldiğimizi biliyoruz. Dünyadaki yaradılış gayemizi biliyoruz. Mutlaka örgütlü bir şekilde derneğin, bir vakfın içerisinde diğer canlılara fayda sağlayan oluşum içinde olması kadar doğal bir şey yok. Zaten yaradılış gayemiz bu” dedi.

“İyi İnsan Olunursa İyi meslek sahibi Olunur”

45 yıllık iyilik adına attığı adımlarda Kızılay’ın birinci sırada olduğunu belirten Turunç, iyilik ve gönüllülük üzerine şunları söyledi: “Biz niçin gönüllü olmak zorundayız. Neden bu gönüllü hareketin içinde olmak, iyilik adına koşmak zorundayız. Bunun bir başlangıcı tarihi var, temeli var, oluşumu, mantığı var. Bu mantığı iyi bilirsek, onun üzerine bina inşa edersek ömrümüz iyiliklerle geçer. İyi bir iş adamı olmak için iyi insan olmak lazım. İyi bürokrat olmak için iyi insan olmak lazım. İyi sanatçı olmak için, iyi anne, baba komşu olmak için de iyi insan olmak gerekir. Ne olmak isterseniz bütün hedeflerinizi gerçekleştirmek adına yaptığınız yol haritanızda iyi insan olmak zorundasınız. İyi insan olunursa iyi meslek sahibi olunur.”

“Adımlarımız, İyilik Adına Olmalı”

Aklımızı doğru işlerde kullanmıyorsak insanlık ve toplum adına faydası olmadığını söyleyen İsmail Hakkı Turunç, “İnsanlık aleminin başladığı bir tarih var ve kıyamete kadar devam edecek. Bütün canlıların içerisinde eşrefi mahlukat olarak yaratılmış bir canlıyız biz. Bu bizim adımıza mükemmel bir ayrıcalık kıymetini bilirsek. İnsan olduğumuzu bilmezsek, gönlümüzde sevgi yoksa, vicdan, merhamet yoksa, aklımızı doğru istikamette kullanmıyorsak, insanlığın, toplumun menfaatine kullanmıyorsak, devletimizin, bütün insanların mağdurların ve mazlumların menfaatine kullanmıyorsak akıllı olmak fazla bir anlam ifade etmiyor. Attığımız adımlar hep iyilik adına olmalı, zeka ölçümüze göre değil” diye konuştu.
Genç Kızılay Ankara, Ankara Şube Kadın Kolları ve Çocuk Koruma Merkezi yetkililerinin hediye takdiminin ardından söyleşi sona erdi.

Bir yant bırakın

You must be logged in to post a comment.